15 Aralık 2015 Salı

ÇOCUK YOUTUBERLAR          Çocukken çok sık dışarıda oynayan bir çocuk değildim. Koşmalı oyunlardan nefret ederdim, çünkü koşamazdım :) Evde Sindy bebeklerimle oynamaya bayılırdım. Yapbozlarla oynamayı çok severdim. Uzun süre de oynadım (sanırım lise 1'e kadar :D). Şimdiki aklım olsa daha çok oyun oynardım, kitap okurdum. Hiçbir zaman makyajla uğraşmadım. Ara sıra oje sürerdim sadece. Her çocuk bir olamaz tabiki. Herkesin bulunduğu şartlar farklı. Yaşadığımız aile, içinde bulunduğumuz zaman çok önemli. 
          Gelelim konumuza. Uzun süredir Youtube'da takılmaya başladım. Kendin yap, makyaj videoları, komik videolar falan derken baya zamanımı harcadım (bağımlı oldum diyebilirim ama sonradan savurduğum vaktime de çok üzülüyorum). Youtube'da daldan dala atlarken çocuk youtuberlara rastladım. Tanınmış youtuberları izleyen küçük kızlarımız kendi videolarını çekmeye başlamışlar. Başlarda videoları izlerken özgüvenleri hoşuma gitmişti. Okul çantamda ne var, Okul alışverişim, teog sınav günlüğüm başlıklı videolarını izledim fakat daha sonra makyaj ve alışveriş videolarına rastladım. Farkettim ki bu küçük kızlarımız tanınmış youtuberlara çok özenmişler. Kullandıkları cümleler, yaptıkları mimikler bile aynı. İzlemeye devam ederken 6 yaşında bir kıza denk geldim. Uzun saçlarını savura savura makyaj videosu çekiyordu. İzlemeye devam ettim. Kızın kendine güveni çok fazlaydı. Video için belli bir emek harcıyordu, çok özeniyordu. Pürüzsüz cildine nemlendirici, sonra pudra sürdü, allık, far, ruj, videolarda gördüğü ve elinde olan her şeyi kullandı. Daha sonra kendini kamerada sevmeye başladı. Dibinde azar azar malzeme kalmış olan ürünleri kullanıyordu. Yüksek ihtimal annesinden almış malzemeleri (çoğu da bunu video içinde söylüyor zaten). Videoyu izlerken kıza baktıkça çok üzüldüm. Şuan senin oyun oynama zamanın be kızım. Makyaj yapmak, vücudunu değiştirmeye çalışmak senin neyine? Video çekmeyi çok mu istiyorsun, nasıl ders çalışılır, hangi kitapları okuyorum gibi videolar çek diyeceğim ama aslında bu videoların çekiminde ailelerin büyük katkıları var, çocuklara suç bulmamak lazım. Malzemeleri aileler sağlıyorlar, çoğu zaman telefondan videoları onlar çekiyorlar. Aileler çocukların bu isteklerini iyi yönlendirmeleri lazım bence. Çocuklar özenip video çekmek istiyorlarsa,aile bu isteği başka uğraşa yönlendiremiyorsa, birlikte ders videoları ya da oyun videoları falan çekebilirler. Yani ailenin kontrolünde gerçekleşmeli bu çekimler. 
          Sonuç olarak, Youtube üzerinden iş yapan, parasını kazanan birçok insan var ve piyasada birçok video var. Verimli olanı var gereksiz olanı var. Önemli olan kendimize ve çocuğumuza faydalı olabilecek şeyleri almaktır. Bu yüzden çocuklar internet başında vakit geçirirlerken gerekirse onlarla birlikte vakit geçirilmeli, onları sıkmayacak, onlara baskı yapmayacak şekilde kontrol edilmelidirler. Çocuklar enerjilerini onlara fayda sağlayacak şeyler için kullanmalılar ve aileler de onlara yardımcı olmalılar. Dilerim Youtube camiasında daha fazla çocuk youtuberlara denk gelmeyiz.     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder